کیش سلام – KishSalam
0

غذاهایی محلی و جنوبی کیش چیست و از کجا تهیه کنیم؟

غذاهایی محلی و جنوبی کیش چیست و از کجا تهیه کنیم؟- کیش سلام
بازدید 120

غذاهایی محلی و جنوبی کیش چیست و از کجا تهیه کنیم؟

بلیط لحظه آخری کیش

بلیط لحظه آخری کیش

غذاهایی محلی و جنوبی کیش چیست؟

از مهمترین مناطق گردشگری و تفریحی در جنوب ایران جزیره کیش بوده که در کنار دیگر جزایر جنوبی این منطقه هر چه در مورد زیبایی و شگفتی ها و جاذبه های دیدنی آنها بگوییم کافی نخواهد بود چرا که ممکن است موضوعاتی همچنان از قلم بی‌افتند؛ البته که سفر کردن به هر جایی در کنار گردش و تفریح آشنایی با رسم و رسومات و آداب و فرهنگ آن منطقه و مردم بومیان آن است، اما یکی از مهمترین کارهای که در سفر به جاهای جدید حتما باید در طول سفرتان به آن بپردازید آشنایی با غذاهای محلی و سنتی آن منطقه و امتحان کردن خوراکی های لذیذ و مخصوص آن دیار است، خصوصا اگر که به جزیره کیش سفر کرده باشید و غذاهای جنوبی و عربی دلچسبی در انتظار شما نشسته باشند! ما در این مقاله از کیش‌سلام سعی کرده‌ایم تا بهترین غذاهای سنتی کیش، خوشمزه ترین غذاهای مردم محلی و همینطور غذاهای جنوبی بدون گوشت را گرد هم آورده و به شما همراهان همیشگی کیش‌سلام معرفی کنیم؛ برای این سفر خوشمزه و شگفت انگیز به دنیای غذاهای خوش رنگ و لعاب جنوبی همراه کیش‌سلام باشید.

غذاهای سنتی کیش همراه با ماهی مخصوص عاشقان غذاهای دریایی

در نخستین بخش از مقاله امروز به سراغ معرفی معروف ترین غذاهای کیش رفته‌ایم که در طبخ‌شان از گوشت ماهی استفاده شده است؛ اگر که به غذاهای دریایی علاقه‌مند باشید این بخش از مقاله معروف ترین غذاهای سنتی کیش کاملا مناسب سلیقه شما خواهد بود.

قلیه ماهی معروفترین غذای کیش و جنوب

اگر به مناطق جنوبی کشور، خصوصا جزیره کیش سفره کرده‌اید، امتحان قلیه ماهی را اصلا فراموش نکنید! آوازه‌ی این خوراک خوشمزه نه تنها در کشور خودمان ایران پیچیده است، بلکه در کشور ها همسایه نیز ردی از علاقه به این غذای سنتی و خوشمزه جنوبی دیده می‌شود، قلیه ماهی جنوبی از فیله ماهی، پیاز، سیر، تمبر هندی، ادویه مخصوص جنوبی سبزیجات معطر مانند گشنیز و شنبلیله تهیه می‌شود؛ به این صورت که پس از تفت دادن فیله ماهی در سبزی برای خوش طعم شدن غذا به آن چاشنی های مانند پیاز، تمبر هندی، سیر و سبزیجات معطر و ادویه های جنوبی اضافه کرده و ماهی را می‌پزند.

گفتنی است که قلیه ماهی کیش به قلیه ماهی بوشهر نیز شهرت داشته و از بهترین نوع ماهی های کیش تهیه می‌شوند، بهترین ماهی برای تهیه قلیه ماهی، ماهی است که حدالامکان کم تیغ و دارای گوشت نرم باشد؛ مانند ماهی شعری، هامور و سنگسر؛ گفتنی است که قلیه ماهی با تن ماهی نیز طبخ می‌شود، همچنین عطر و بوی این غذا در مناطق مختلف به علت نوع طبخ و سرو آن می‌تواند متفاوت باشد.

محمر کیش خوراک شیرین پسندان

اگر که به غذاهای شیرین و طعم های خاص علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم حتما در سفرتان یکبار محمر کیش را امتحان کنید محمر یکی از غذاهای سنتی کیش بوده که برنج شکری نیز معروف است، برای پخت این غذا خوشمزه از ماهی های جنوبی، انواع ادویه، برنج شیرین و سبزیجات معطر استفاده می‌شود، به واقع محمر به برنجی گفته می‌شود که با شکر پخته می‌شود، که میتوان همراه با ماهی کبابی، ماهی سرخ شده و یا با آب ماهی پخته شده و تمبر هندی میل کرد.

سمک مشوی کیش از غذاهای مجلسی عربی و جنوبی

اگر در مورد غذاهای سنتی و مجلسی جنوبی کنجکاو باشید، امتحان این غذای نوبی را به شما پیشنهاد می‌کنیم، سمک مشوی از بهترین غذاهای محلی کیش بوده که در بین محبوب ترین غذاهای جنوبی نیز قرار دارد؛ مواد به کار رفته برای تهیه این غذایی سنتی شامل ماهی، ادویه های تند و سبزیجات بوده که ترکیب این مواد یک غذای خوش طعم و عطر را در نهایت به وجود می‌آورد؛ گفتنی است که در دستور طبخ اصلی این غذا ماهی را با روغن فراوان سرخ می‌کنند که شما در صورت نیاز می‌توانید آن را کبابی کنید.

کوکو ماهی بندری غذای مورد علاقه مسافران

اگر که چندان طرفدار بوی ماهی و غالب بودن طعم آن در غذا نیستید و همچنان به دنبال امتحان کردن غذاهای سنتی جنوبی می‌باشید، کوکو ماهی بهترین گزینه برای شما است؛ در تهیه کوکو ماهی از گوشت ماهی کباب و میکس شده با سیب زمینی، تخم مرغ، پنیر پیتزا، جعفری و انواع ادویه های جنوبی استفاده می‌شود که در نتیجه خوراکی خوش طعم و عطر را به شما تحویل می‌دهد.

کله کندی غذای کمیاب جزیره کیش

کله کندی از غذاهای شناخته نشده و یا کمتر پرداخته شده کیش بوده که یک غذای کاملا سنتی و محلی در جزیره کیش است، در مورد دستور پخت آن چندان اطلاعت زیادی در دسترس نبوده اما با توجه به سری دستور های موجود، طرز تهیه این غذای لذیذ، از جدا کردن سر ماهی از بدن آن و معطر کردن آن آب سبزیجات و ادویه های تند جنوبی و در نهایت طبخ آن در روغن می‌باشد؛ نوع ماهی استفاده شده برای این خوراک نیز ماهی ساردین پهلو طلایی بوده که در بین اهالی بومی به ماهی عومه شهرت دارد، علت نام گذاری این غذا نیز به نوع پاک کردن ماهی مربوط می‌شود که سر آن را جدا کرده و گوشت بدن ماهی عومه یا ساردین را طعم دار می‌کنند.

مضروبه ماهی، یکی از محبوب ترین غذاهای محلی کیش

ترکیب ماهی و سیر یکی از ترکیباتی است که هم در شمال و هم در جنوب کشور بسیار پرطرفدار بوده، یکی از خوشمزه ترین غذاهای سنتی در کیش مضروبه ماهی بوده که در آن از گوشت ماهی های خوراکی کیش، سیر و سبزیجات جنوبی استفاده می‌شود؛ البته گفتنی است که ادویه های جنوبی به طور کل دارای طعم تند و زیادی هستند که علاوه بر عطرآگین کردن غذا، طعم و رنگی جذاب را نیز به غذا می‌دهند.

پودنی متفاوت ترین وعده غذایی در کیش

اگر به امتحان کردن چیزهای جدید علاقه‌مند باشید قطعا از امتحان این بشقاب خوشمزه که یکی از غذاهای سنتی کیش است لذت خواهید برد؛ نکته جالب که این غذا را با دیگر غذاهای جنوبی متفاوت تر کرده نوع گوشت ماهی به کار رفته در آن است؛ در طبخ پودنی جنوب یا پودنی کوسه از گوشت کوسه ماهی جنوب استفاده می‌شود؛ اما از آنجایی که این نوع گوشت بافتی سفت و سخت برای نرم کردن آن می‌بایست مراحلی را قبل از سرخ کردن آن طی کنند، که این مراحل شامل مزه‌دار کردن گوشت در آبلیمو و ادویه جات مانند زردچوبه بوده تا بافت گوشت سفتی خود را از دست بدهد؛ سپس با فشردن گوشت، آب اضافی آن را خارج کرده و بعد از جدا کردن گوشت کوسه، آن را در روغن همراه با ادویه و سبزیجات سرخ کرده و همراه با برنج و یا در صورت تمایل با نان سرو می‌کنند که البته اصل سرو آن با برنج می‎‌باشد.

غذاهایی محلی و جنوبی کیش چیست و از کجا تهیه کنیم؟- کیش سلام

غذاهای محلی کیش

غذاهای کیش بدون ماهی

اگر جزو دسته افرادی هستید که از طعم و بوی ماهی در غذا خوشتان نمی‌آید، این بخش از مقاله مناسب شما خواهد بود چرا که در این قسمت به معرفی غذاهای سنتی کیش بدون ماهی پرداخته‌ایم.

هریسه جنوبی(حلیم جنوبی) غذای بین‌الملل

یکی از انواع غذاهای بین‌المللی و غذاهای سنتی کیش، هریسه بوده که هم در دیگر نقاط ایران و همینطور در دیگر کشور ها با نام های مختلف پخت و شناخته می‌شود؛ این غذا در کشور های همسایه مانند ترکیه، ارمنستان، پاکستان، آذربایجان و… با نام ها اریزا، هریسا، هریسه و کشک شناخته می‌شود؛ اما اکثرا در ایران با نام حلیم در ایران شناخته شده است؛ نحوه سور و طبخ آن نیز در جای جای ایران و جهان متفاوت بوده که به همین علت به شما توصیه می‌کنیم که هریسه کیش را حتما امتحان کنید، در هریسه جنوبی به جای گوشت ماهی از گوشت گوسفند، قرمز یا بوقلمون استفاده شده که همراه با بلغور گندم پخته و میکس می‌شود؛ هنگام سرو نیز از دارچین، کره و شکر استفاده می‌کنند.

قلیه میگو کیش، خوشمزه ترین غذای سنتی کیش

اگر قورمه سبزی خوراک موردعلاقه‌تان است، حتما امتحان قلیه میگو کیش را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ این غذایی خوش رنگ و طعم سنتی کیش، جزو بهترین غذاهای جنوبی ایران بوده که بسیار از نظر رنگ و بو شبیه به قورمه سبزی می‌باشد و به خورشت میگو نیز شهرت دارد؛ تنها تفاوت این غذا در نوع سبزیجات به کار رفته و همینطور به کار بردن تمبرهندی یا رب انار و آلوچه در آن است؛ گفتنی است که قلیه میگو کیش، طعم ملسی داشته و در تهیه آن از سبزیجات کمتری بهره می‌برند.

غذاهایی محلی و جنوبی کیش چیست و از کجا تهیه کنیم؟- کیش سلام

غذاهای محلی و جنوبی کیش

حمسه الخرت لاکچری ترین غذای کیش

از لاکچری ترین غذاهای سنتی کیش، حمسه الخرت بوده که از گوشت صدف مروارید تهیه می‌شود، این نوع صدف نه چندان ارزان و جذاب  نوعی صدف مرواریدی با نام (Pinctada) بوده که به آن صدف دو کفه‌ای نیز می‌گویند، البته تمام قسمت آن خوراکی نبوده و با جدا سازی گوشت و قسمت خوراکی آن (محار) و طبخ آن در پیاز و ادویه، این غذای سنتی را طبخ می‌کنند، هنگام سرو نیز این غذا را در کنار برنج یا نان سرو می‌کنند.

مارگوگ خوشمزه‌ترین غذای عربی و جنوبی

برخلاف تصور که تمام غذاهای جنوبی و محلی مردم کیش از گوشت ماهی تشکیل شده‌اند، یکی از خوشمزه ترین غذاهای سنتی این جزیره موادی کاملا متفاوت را در رسپی خود دارد؛ مرگوگ که با دیگر نام های مرقوق و مارگوگ نیز شناخته می‌شود، نوعی خورشت محلی بوده که برای تهیه آن، ابتدا آرد نان سنگک را در آب مخلوط کرده و صورت خمیر در می‌آورند و سپس موادی که در ادامه نوشته شده را جداگانه پخته و در نهایت تمام مواد را انواع ادویه و چاشنی مخلوط می‌کنند.

-گوشت استخوان دار(یا مرغ)

-سیب زمینی

-هویج

-پیاز و سیر

-گوجه فرنگی+ رب گوجه فرنگی

-فلفل تند سبز

سرو این غذا همراه با برنج بوده و شمایل آن شبیه به خوراک و خورشت است.

برنج مجبوس، غذای مجلسی کیش

از غذاهای جذاب و سنتی کیش، برنج مجبوس بوده که جزو محبوب ترین غذاهای عربی و از خوشمزه ترین غذاهای کیش است که پای ثابتی برای مجالس و مهمانی های بومیان این جزیره است، رنگارنگی و عطرآگین بودن این غذا برای هر کسی وسوسه کننده و جذاب است، گفتنی است که این غذا جنوبی را با انواع گوشت، انواع ماهی و مرغ می‌توان تهیه کرد؛ مواد تشکیل دهنده این غذا شامل گوشت سفید یا قرمز، برنج، گوجه فرنگی رنده شده، پیاز، انواع ادویه که شامل زیره، نمک و فلفل سیاه، زردچوبه، دانه های گشنیز و هل، میخک، دارچین، رازیانه و.. می‌شود. گفتنی است که لحم در عربی به معنای گوشت بوده که به این غذا مجبوس لحم نیز میگویند و همینطور به علت زادگاه اصلی آن به پلوی عربی یا برنج مجبوس نیز شهرت دارد و در مجالس، مهمانی ها و مراسم های رسمی سرو می‌شود.

دم پخت میگو، غذای محبوب

دمپختک به طور کل جزو دسته غذاهای آسان و محبوب در بین ایرانیان بوده که یکی از انواع آن که در بین جنوبیان شناخته شده و معروف است، دمپختک میگو است که در میان دسته غذاهای سنتی کیش جای دارد. در تهیه این دمپخت جنوبی از میگو ترجیحا کوچک، برنج، زعفران دم کرده، گشنیز، سیر و پیاز، انواع ادویه و رب گوجه فرنگی استفاده می‌شود. اگر به انواع دمپختک و میگو علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما در سفرتان به کیش این غذا را امتحان کنید.

بهترین غذاهای محلی کیش بدون گوشت، مناسب گیاه‌خوارن

در بیشتر منابع چندان اشاره‌ای به غذاهای سنتی و محلی جنوبی و کیش که مناسب گیاه خوارن باشد نشده است، به همین علت ما در کیش‌سلام به سراغ معرفی انواع غذاهای سنتی کیش و غذاهای محلی جنوبی که در طبخ آنها گوشت استفاده نشده است رفته‌ایم؛ البته خوب است بدانید که این غذاها بسیار لذیذ و خوشمزه بوده‌اند و تنها به طور اختصاصی برای گیاه‌خواران معرفی نشده‌اند پس از امتحان آنها غافل نشوید!

خوراک خوش‌طعم دال عدس

همه ما با عدسی آشنایی داریم، یکی از غذاهای که در مناطق جنوبی ایران و کیش وجود دارد بسیار شبیه به عدسی بوده و جزو غذاهای سنتی کیش می‌باشد، دال عدس یک غذای خوشمزه، مقوی و آسانی بوده که امتحان آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ طبخ آن نیز به صورت پختن دال عدس(عدس نارنجی)، رب گوجه فرنگی یا گوجه رنده شده، سیب زمینی، سیر، پیاز و ادویه‌جات است. این غذای سنتی محبوب علاوه بر داشتن کالری و ویتامین زیاد، دارای پروتئین و آهن بسیاری بوده که برای افرادی که گوشت مصرف نمی‌کنند گزینه‌ای عالی است.

یریش غذای محلی کیش

یریش کیش یا یریشه از غذاهای محلی کیش بوده که دارای پخت سریع و آسانی است، بدین صورت که در تهیه این غذا ابتدا بلغور گندم را با پیاز و ادویه تفت و می‌دهند و سپس با اضافه کردن آب آن را می‌پزند، در نهایت پس از پخت کامل به آن مقداری روغن اضافه می‌کنند. در هنگام سرو غذا نیز از کشمش برای گارنیش این غذای سنتی استفاده می‌کنند.

فلافل و سمبوسه

نیازی به معرفی این دو غذای خوشمزه و خوش‌عطر نیست چرا که آوازه آن در همه جای ایران پخش و شنیده شده است، با اینکه در دسته غذاهای بدون گوشت این مقاله قرار دارند، باید بدانید که در سمبوسه امکان اضافه کرد انواع گوشت و مشتقات آن وجود دارد.

شیرینی های محلی کیش

در ادامه به معرفی شیرینی های محلی کیش پرداخته‌ایم:

-خبیصه کیش یا حلوای کیش

-رنگینه کیش

-عصیده کیش(حلوا)

-لگیمات کیش

سوالات متداول در مورد غذاهای سنتی کیش

انواع ماهی خوراکی کیش؟ ماهی حلوا، ماهی سنگسر، میش ماهی، ماهی شورت، ماهی شهری، ماهی گاریز یا کاریز، ماهی چمن، ماهی قباد، کوسه ماهی، ماهی سینگو، نیزه ماهی، ماهی بیاه، ماهی ساردین، ماهی راشگو ماهی سچل، ماهی صافی یا سافی

ماهی های معروف کیش؟ ماهی حلوا، ماهی قباد، ماهی ساردین، ماهی سرخوی دم سیاه، ماهی راشگو

خوشمزه ترین ماهی کیش؟ ماهی قباد و ماهی راشگو جزو خوشمزه ترین ماهی کیش بوده که البته گفتنی است همه چیز به ذائقه شما بستگی دارد.

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع غذاهای سنتی کیش آشنا کرده و در مورد بهترین غذاهای محلی مردم کیش برای شما سخن بگوییم، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشند، چنانچه برای سفر به جزیره کیش هنوز بلیط تهیه نکرده‌اید و به دنبال تور هستید، پیشنهاد میکنیم به سایت کیش‌آنلاین مراجعه کرده و علاوه بر خرید تور های مسافرتی از دیگر خدمات این وبسایت استفاده کنید.

برخی از خدمات کیش‌آنلاین:

-خرید بلیط هواپیما کیش و دیگر شهر ها

-خرید بلیط لحظه آخری کیش

-بلیط هواپیما داخلی و خارجی

اجاره ماشین، موتور و قایق تفریحی در کیش

ناگفته نماند که شما همچنین می‌توانید از سایت کیش‌آنلاین اقدام به رزرو هتل ارزان در کیش کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *